DRŽAVNI PROGRAMI PRESEJANJA: DA ALI NE?
Presejanje ali skrining se opravlja pri navidezno zdravih ljudeh, ko se z opravljeno preiskavo ali testom skuša ugotoviti tiste posameznike, pri katerih obstaja verjetnost, da imajo predstopnjo ali bodo zboleli za iskano obliko raka. Na državni ravni potekajo trije presejalni programi za obvladovanje raka pri odrasli populaciji, ki se izvajajo v sklopu preventivnega zdravstvenega varstva na primarni ravni. S temi programi želimo doseči zmanjšanje umrljivosti zaradi raka dojk, raka materničnega vratu in raka na debelem črevesu in danki. Tako v lokalni skupnosti kot tudi na državni ravni, si z osveščanjem in informiranjem prizadevamo za čim večjo vključitev posameznikov iz ciljnih skupin presejalnih programov.
PROGRAM DORA
V program presejanja za raka dojk, so vsaki dve leti povabljene ženske med 50. in 69. letom starosti, kjer lahko z slikanjem dojk z rentgenskimi žarki – mamografijo, odkrijejo bolezenske spremembe, ki jih še ni mogoče zatipati. Priporočam vam, da si vsak 10. dan od prvega dne menstruacije ali v primeru, da menstruacije nimate več izberete katerikoli drugi dan v mesecu ter si ga označite na koledarju, pregledate in pretipate svoje dojke. Zdravnika je potrebno obiskati, če opazite zatrdlino v dojki, ki jo tipate več kot 1 mesec in se z menstruacijo ne spreminja, ob pojavu izcedka na eni ali obeh bradavicah, če se prične vgrezati bradavica ali koža dojke, ob pojavu izbokline na koži dojke, če opazite, da je koža na dojki nagubana kot koža pomaranče, če koža na dojki pordeči brez vzroka, če so se v pazduhah ali jamicah nad ključnicama pojavile zatrdline. Vedite pa, da vsaka zatrdlina ne pomeni raka dojke, zagotovo pa je priporočljivo, da jo vidi zdravnik.
Same morate biti pozorne na vsako nenavadno spremembo v dojkah,na katero lahko opozorite tako osebnega zdravnika kot tudi ginekologa.
PROGRAM ZORA
Je preventivni program za odkrivanje predrakavih in zgodnjih rakavih sprememb na materničnega vratu. V program je povabljena vsaka ženska med 20. in 64. letom starosti, enkrat na tri leta (potem, ko sta dva izvida opravljenih testov v enem letu, negativna), tako da opravi ginekološki pregled z odvzemom brisa materničnega vratu ali test PAP, pri izbranem ginekologu.
Rak materničnega vratu potrebuje kar nekaj let, da iz predrakavih sprememb napreduje v raka, zato se lahko z rednimi ginekološkimi pregledi in odvzemi brisa materničnega vratu na vsaka tri leta, odkrijejo nevarne spremembe in se tako omogoči pravočasno zdravljenje.
Zato ravnajte odgovorno in se tudi ve odzovite vabilu na pregled!
PROGRAM SVIT
Je program zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb in raka na debelem črevesu in danki, ki je namenjen tako moškim kot tudi ženskam, v starostni skupini od 50 do 69 let. S tem programom se lahko odkrije prikrita krvavitev v blatu, katere vzrok se lahko v nadaljevanju ugotovi z opravljeno preiskavo črevesja – kolonoskopijo. Največja težava je v tem, da je rak na debelem črevesu in danki tihi morilec, kar pomeni, da na začetku te bolezni bolniki nimajo posebnih težav, tako da se lahko bolezen precej časa razvija brez očitnih bolezenskih znakov. Ker se rak na debelem črevesu in danki najpogosteje razvije iz polipov, je ključnega pomena, da v Programu Svit polipe odkrijejo in odstranijo. S tem je namreč odstranjeno tudi tveganje za razvoj raka
Svit rešuje življenja! Svetujem vam, da se ob prejetju vabila v Program Svit, nanj odzovete, se vključite v program in k temu spodbujate tudi ostale!
Nuša Rebernak,
preventivna medicinska sestra